Zapewne wiele osób przyzwyczaiło się do niepokoju, gdy z nieba zaczną spadać duże krople, a ciemne chmury ostrzegają: „Nie zamknąłem ponownie okien na balkonie przed wyjściem, wszystko będzie mokre!”. Dziś mieszkańcy, którzy zainstalowali nowe okna, nie muszą się o to martwić – czujniki najnowszej technologii automatycznie zamykają świetliki dachowe i okna, gdy wyczują pierwsze krople. Innowacyjne świetliki dachowe zaspokajają dziś potrzeby mieszkańców pod dostatkiem, ale panuje stereotyp, że przy projektowaniu domu inwestowanie w nie może przekroczyć portfel. Jak naprawdę wygląda rynek i ile warto wydać na świetliki?

świetliki dachowe w łazience
świetliki dachowe w łazience

Błysk światła w pokoju

Niebo usiane gwiazdami w nocy i ciepłe promienie słońca w ciągu dnia. Takie zalety może zapewnić okno zamontowane w dachu. Z drugiej strony, jeśli nie ma potrzeby oglądać gwiazd przez okno, wystarczy je zasłonić roletami. „Pomieszczenia są oświetlane znacznie efektywniej przez okna dachowe w porównaniu z oknami elewacyjnymi. Z tego powodu okna dachowe montuje się również w parterowych domach, aby uzyskać dodatkowe źródło światła i świeżego powietrza”, mówi monter świetlików dachowych. Jednak ten element jest bardziej powszechny w budynkach wielopiętrowych. Ponieważ chcesz zainstalować jak najwięcej z istniejącego metrażu, ale nie przepełniać go, nie powinieneś zapominać o świetlikach na liście prac podczas projektowania domu. To oni, zdaniem specjalistów, pomogą jak najefektywniej wykorzystać przestrzeń pod dachem.

Według specjalistów, pokoje na poddaszu ze świetlikami dachowymi są jasne, wentylowane, wygodne i mogą być wykorzystywane do różnych celów: „Pokoje dziecięce, sypialnie, łazienki, pokoje do pracy lub kuchnie. Dzięki zamontowanym świetlikom strych staje się wysokiej jakości przestrzenią mieszkalną, przestrzenią odpowiednią do nauki lub pracy.”

Zwykle im bardziej pomieszczenie jest przeszklone, tym bardziej powstaje wrażenie przestrzeni, a dodatkowo okna dachowe otwierają również krajobraz na otaczające widoki – szczególnie duża zaleta dla osób z pięknym widokiem na przyrodę.

Ogólne zalecenie dotyczące wystarczającej ilości światła dziennego jest oparte na obliczeniach arytmetycznych. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia dobierana jest powierzchnia przeszklenia okna. Więcej światła jest potrzebne np. w salonie, więc powierzchnia przeszklenia okien powinna wynosić jedną piątą powierzchni podłogi, a w sypialni 10 proc. Powiedzmy, że powierzchnia salonu to 25 m2. m. powierzchnia świetlików powinna wynosić 5 m2. m.

świetliki dachowe w kuchni
świetliki dachowe w kuchni

Ważne jest, aby porozmawiać z ekspertami

Istnieje wiele różnych typów świetlików dachowych, dlatego każdy przypadek klienta wymaga osobnej oceny. Przekonani o tym specjaliści sugerują wybór najbardziej odpowiednich świetlików do konkretnej sytuacji. „Radziłbym skonsultować się z ekspertami przed zakupem okien dachowych. Powinni doradzać w różnych aspektach: co do modelu okna dachowego i rodzaju skrzydła, rodzaju szyby, materiałów wykończeniowych powierzchni, wielkości okna i ich rozmieszczenia na dachu – powiedział monter i dodał, że specjalista dobierze świetliki nie tylko według priorytetów, ale także zgodnie z istniejącymi opcjami układu. „Trzeba przewidzieć, jaka powierzchnia przeszkleń będzie potrzebna, aby zapewnić komfortowe warunki przyszłym mieszkańcom”.

Szukasz producenta świetlików dachowych?

Gulajski – Systemy Dachowe i Przeciwpożarowe

Adres e-mail:

 [email protected]

Adres:1-go Maja 7e Kopienica, 

Śląskie 42-674

Godziny:

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela09:00 – 17:00

Obsługa klienta:

 +48 32 720 63 91

Pomoc techniczna:

 511 278 787

Sprzedaż:

 516 962 360

 • Sosnowiec
 • Katowice
 • Dąbrowa Górnicza
 • Mysłowice
 • Siemianowice Śląskie
 • Gliwice
 • Tychy
 • Mikołów
 • Chorzów
 • Zabrze
 • Ruda Śląska
 • Tarnowskie Góry
 • Pyskowice
 • Rybnik
 • Żory
 • Bytom
 • Śląsk

Przy wyborze świetlików dachowych należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Zdaniem specjalisty często klient nie zastanawia się nad sposobem otwierania okien dachowych i wybiera niewłaściwy model, który później jest niewygodny. Często też nie bierze się pod uwagę, czy przeszklona powierzchnia wybranych okien wystarczy do doświetlenia pomieszczenia – jeśli kupisz za małe okno, rozczarujesz się, że w pomieszczeniu jest za ciemno. Dlatego tak ważne jest konsultowanie się z ekspertami, a tym samym uniknięcie dodatkowych zmartwień i niedogodności.

Funkcjonalność szyberdachów jest różna w zależności od modelu. Wersja ekonomiczna jest wykonana z bardziej standardowych materiałów, więc może nie mieć takich specyfikacji i może być stosowana tylko w budynkach o niższych wymaganiach energetycznych. Do okien wyższej klasy używane są tylko najnowocześniejsze, niezawodne i wysokiej jakości materiały, a zainstalowane inteligentne technologie pomogą Ci sterować oknami nawet zdalnie.

świetliki dachowe Zabrze
świetliki dachowe Zabrze

Innowacje na rynku świetlików pulsują wraz z rytmem nieruchomości

Z roku na rok pojawiają się coraz wyższe wymagania dotyczące projektowania domów, np. od tego roku klasa efektywności energetycznej budynków będzie musiała być nie niższa niż A+. Oznacza to, że jeżeli dom jest wyposażony w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, to jego współczynnik sprawności nie może być mniejszy niż 0,8, a ilość energii elektrycznej zużywanej przez wentylatory rekuperatora nie może przekraczać 0,55 Wh/m³.

Ponieważ część sprawności cieplnej jest zdeterminowana jakością okien i świetlików zainstalowanych w domu, poprzeczkę dla tego obszaru podnosi się nie tylko z powodu rosnącego otoczenia konkurencyjnego na rynku, ale również ze względu na nowe wymagania. Od lat 2020 obowiązkowa klasa A++ będzie wskazywać, że dom prawie nie zużywa energii.

Inteligentne urządzenia pomogą również zamodelować przyszłe pomieszczenie, a po zainstalowaniu aplikacji na telefon będzie można dowolnie planować, ile światła dziennego dostanie się do pomieszczenia przez świetliki dachowe. Jednym z ostatnich projektów, w którym czołowa firma testowała swoje innowacje jest projekt hali w Katowicach. Okna dachowe do domów pasywnych zostały dobrane do lokali o najwyższej klasie efektywności energetycznej. Mają wyjątkowo niską przewodność cieplną, a okno, które jest zasilane autonomicznym panelem słonecznym, sterowane jest pilotem.

świetliki dachowe Gliwice
świetliki dachowe Gliwice

Unikalny projekt musi być jak domek z kart – jeden obszar nie może być silniejszy od innych, bo dom się zawali. Dlatego w celu uzyskania najwyższej jakości zainstalowano również specjalne systemy wentylacyjne i grzewcze, które zostały specjalnie opracowane na potrzeby projektu.