W przypadku różnych prac budowlanych, nawet jeśli są one małe, należy najpierw obliczyć ilość wymaganego materiału. Obliczanie ilości materiałów budowlanych nie jest trudny. Trochę trudniej jest znaleźć wymaganą ilość gruzu, piasku, gliny, cementu, kostki brukowej. Obliczenia tych materiałów należy przeprowadzić z uwzględnieniem ich właściwości. Ile ton kostek betonowych ? Niepotrzebna na pierwszy rzut oka wiedza przyda się wszystkim, którzy rozpoczynają budowę. A nawet jeśli zamierzasz korzystać z pracowników, to musisz kontrolować zużycie piasku i gruzu, bo na pewno trzeba za to zapłacić.

Czynniki wpływające na określenie masy tłucznia

Aby obliczyć liczbę kostek brukarskich, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • rodzaj kamienia, z którego wykonany jest materiał;
  • wielkość frakcji;
  • waga;
  • absorpcja wilgoci.

Rodzaje materiału

Istnieje kilka rodzajów materiałów na kostki brukarskie:

  • granit;
  • bazalt;
  • żwir;
  • wapień.

utylizacja gruzu Warszawa

Materiał, który znajduje się na pierwszej liście, jest wydobywany w granitowych skałach żwirowych. Uzyskuje się go poprzez mielenie pozostałości powstałych po wybuchach. Gruz granitowy ma wysoką wytrzymałość i naturalne kolory. Jest najbardziej powszechny i ​​służy do budowy różnych konstrukcji, fundamentów, dróg, kostek brukarskich. Materiał granitowy jest również używany do celów dekoracyjnych.

Bazalt jest wydobywany z kamienia bazaltowego. Zgodnie ze swoimi właściwościami materiał ten jest konkurentem dla kamienia granitowego. Kamień bazaltowy ma wysoką przewodność cieplną, gęstość, wytrzymałość, mrozoodporność. Stosowany jako szpachlówka przy produkcji ciężkiego betonu, przy budowie chodników, do wykańczania budynków, tarasów z kostki brukowej.

Odpady żwirowe powstają z wolnej skały osadowej. Ten materiał ma kształt zaokrąglonych kamieni. Znajduje zastosowanie w budownictwie drogowym, kostek brukarskich do układania np. podjazdów, chodników . Drobne frakcje są używane jako materiał dekoracyjny. Żwir ma dość wysoką jakość i niski koszt.

Płyty wapienne to wyjątkowy materiał budowlany wydobywany z wapienia – skały osadowej. Jest niezwykle odporny na ekstremalne temperatury, a także na uderzenia. To materiał przyjazny dla środowiska. Wapień używany jest w budownictwie drogowym, do produkcji wapna. Jest również używany jako kamień murarski.

Wszystkie rodzaje materiałów są podzielone na frakcje, które określają ich wielkość.

Najbardziej poszukiwanymi materiałami przez klientów są materiały granitowe o wielkości 5-20. Materiał ten służy do produkcji ręcznej ścieżki ogrodowej, podłóg, parkingów, a także do produkcji różnych wyrobów betonowych. W związku z tym ogrodnicy i właściciele domów są zainteresowani tym, ile ton w kostce 5-20 frakcji pokruszonego kamienia. Nie będziemy obciążać Cię obliczeniami, ale podamy średnią wagę objętości. Dla takiej frakcji gruzu wynosi 1,38 t / m 3 .

W początkowych etapach budowy różnych obiektów warto używać większego kamienia. Może być dostarczony w granulkach 20-40. Służy do wypełniania wejść na place budowy, fundamentów, podkład pod układanie kostki brukowej. Aby w pełni zabezpieczyć plac budowy tym materiałem, należy wiedzieć, ile ton sześcienny frakcji 20-40. Gęstość takiego kamienia wynosi 1,41 t / m 3 .

W przypadku pofałdowanych dróg i miejsc wymagających dużych obciążeń stosuje się tłuczeń o rozmiarze 40-70. Zwykle służy do aranżacji placów budowy na glebach płynących. Ile ton sześciennego kruszonego kamienia frakcji 40-70 – łatwo policzyć. Nie trać jednak czasu na obliczenia. Gruz granitowy ma średnią masę objętościową 1,47 t / m 3 .

Przy budowie linii kolejowych, przemysłowych, mieszkalnych, do produkcji solidnych konstrukcji żelbetowych stosuje się tłuczeń o rozmiarach 25-60. Zwykli użytkownicy, którzy używają tego materiału w różnych budynkach, chcą wiedzieć, ile ton na ułamek sześcienny 25-60. Odpowiadamy: w metrze sześciennym 1, 38 ton kamienia o określonej wielkości.

Nasycenie wodą

Nasycenie wodą jest kryterium, które wpływa na masę materiału budowlanego. Średni odsetek w zależności od rodzaju materiału sięga 10%. Nasycenie wodą odlewanego materiału sięga 100% i więcej.

Ciężar właściwy

Wszystkie powyższe czynniki, zarówno jako całość, jak i osobno, wpływają na określenie ilości ton w kostce bruku. Liczby te różnią się nieznacznie w różnych warunkach geograficznych i meteorologicznych. Jeśli chcesz samodzielnie obliczyć masę objętościową materiału brukarskiego, pomnóż kostki przez współczynnik 1, 4 i uzyskasz tony.

Oceń: