Brukowanie – sposób na estetyczne otoczenie domu

Wielu właścicieli domków lubi dekorować ścieżki ogrodowe płytkami chodnikowymi. Dzięki niemu możesz szczególnie podkreślić miejsce na grilla lub miejsce wypoczynku. Prostokątne kostki brukowe, najpopularniejszy rodzaj płyt chodnikowych, są często używane do montażu ślepych obszarów w okolicach domu lub do układania prostych ścieżek z kostki brukowej. Kostki brukowe, chodnikowe mają wiele zalet w porównaniu z konwencjonalnymi nawierzchniami asfaltowymi lub betonowymi. Na przykład w czasie deszczu na utwardzonej drodze nie ma pleśni, a kostka brukowa podczas upałów nie wydziela szkodliwych substancji, co ma miejsca w przypadku asfaltu. I oczywiście ścieżka ogrodowa, ozdobiona cegłą, wygląda bardzo ładnie i schludnie.

Kostka Brukowa – samodzielne wykonanie

Aby kostkę brukową wykonać własnymi rękami, najpierw potrzebujemy wolnej przestrzeni, na której można umieścić stół do formowania i półkę, na której będą przechowywane formy do wypełnienia. Ponadto potrzebne będą same formy do kostki brukowej. Jeśli na kostce brukowej ma znajdować się wzór lub płaskorzeźba , konieczne jest wcześniejsze przygotowanie „znaków”, w tym celu należy użyć sztywnego drutu. Podczas odlewania drut dociska się do powierzchni kolejnej płytki, aż do uzyskania pożądanego wzoru.

Do wykonania kostki brukowej potrzebny jest cement, czysta woda i piasek. Stosunek cementu do piasku może wynosić 1: 2, 1: 3 lub 1: 4. Jeśli chcesz, możesz zastąpić część piasku drobnym żwirem. Należy używać tylko czystej wody, w przeciwnym razie jakość przygotowanej nawierzchni nie będzie zbyt wysoka. Podczas przygotowywania roztworu stopniowo i ostrożnie dodaje się wodę, aż mieszanina stanie się jednorodna. Aby ścieżka z kostki betonowej wyglądała dokładnie tak, jak została zaplanowana oraz miała niezbędne właściwości, można dodać drobny żwir lub drobny kamień, małe kawałki zbrojenia, suchą farbę proszkową, a także metalowe pręty, aby zapewnić dodatkową niezawodność. Aby poprawić jakość kolorowych kostek brukarskich, potrzebne będą farby pigmentowe, plastyfikatory i materiały wzmacniające. Zastosowanie plastyfikatorów poprawia wytrzymałość i mrozoodporność kostki brukowej. Do całkowitej masy roztworu dodaje się 0,7-1% plastyfikatora i 0,5-10% całkowitej masy barwnika, aby nadać kamieniom pożądany odcień. Wytrzymałość przyszłych kostek można wzmocnić, stosując materiały wzmacniające (włókna wzmacniające lub siatka metalowa).

kostka brukowa brukarstwo produkcja
kostka brukowa brukarstwo produkcja

Produkcja kostki brukowej

Aby przygotować się wystarczy proste plastikowe wiadro i mieszadło do wiertarki. Produkcja kostek brukowych obejmuje następujące etapy:

  • Mieszaninę wlewa się do form mniej więcej do połowy, następnie układa się siatkę z metalowych prętów i odlewa się formę do końca.
  • Roztwór jest następnie zagęszczany, aż powierzchnia będzie tak gładka, jak to możliwe.
  • Po wypoziomowaniu roztworu nałóż klej tak, aby rysunek został nałożony i dociśnij go do powierzchni na żądaną głębokość.
  • Aby ozdobić kostkę brukową, możesz ułożyć powierzchnię kilkoma małymi kamykami, na przykład w postaci określonego wzoru. Jeśli wymagana jest błyszcząca powierzchnia, należy ją dokładnie wypolerować.
  • Aby uzyskać pożądany efekt, suche kostki brukowe posypuje się suchym cementem, który wciera się w powierzchnię wykonując zgrabne ruchy polerujące.
  • Mieszanina powinna następnie wyschnąć, co zajmuje około trzech dni.
  • Aby uniknąć pękania nawierzchni, co jest szczególnie typowe latem, powierzchnię płyt chodnikowych okresowo zwilża się wodą.

Oceń: