Warunkiem długotrwałego użytkowania płyt chodnikowych jest ich pielęgnacja.

Warunkiem długotrwałego użytkowania kostki brukowej jest ich pielęgnacja. Oczywiście często wystarczy po prostu zmieść z niego gruz, na przykład opadłe liście, lub umyć kostkę brukową wężem. Jednak w niektórych przypadkach to przetwarzanie nie jest wystarczające.

Co zrobić, jeśli konieczne jest usunięcie cementu ze ścieżki na bramce? Takie zanieczyszczenia mogą pojawić się podczas montażu krawężników, które montuje się w zaprawie cementowej. Trudne plamy na kostce brukowej to brud z oleju silnikowego, gumy do żucia, różnych farb, klejów, śladów opon samochodowych i tak dalej. Do czyszczenia płyt chodnikowych można użyć detergentów.

Jak myć kostkę brukową?

Zanim zaczniesz czyścić kostkę brukową, musisz określić charakter zanieczyszczenia. Przyjrzyjmy się kilku najczęstszym opcjom:

  1. Pleśń. W walce z nim pomoże wybielacz zawierający chlor. Podczas pracy z nim konieczne jest stosowanie specjalnych rękawic ochronnych i maski. Za pomocą pędzla nanieś okrężnymi ruchami na kostkę brukową i pozostaw na chwilę, a następnie spłucz wodą.
  2. Złoża soli. Produkt na bazie węglanu lub dowolnego kwaśnego środka czyszczącego pomoże pozbyć się takich zanieczyszczeń. Aby uniknąć takich osadów w przyszłości, płyty chodnikowe należy pokryć substancją chroniącą przed wilgocią. Po tej procedurze powłoka nabierze właściwości odpychających brud i antyseptycznych.
  3. Chwasty. Najlepszym lekarstwem są tu herbicydy. Uwaga! Nie powinieneś używać tych substancji w swoim letnim domku, w przeciwnym razie cała roślina umrze.
  4. Ślady opon. Detergent, który jest atutem każdej gospodyni, oraz gorąca woda bez problemu sobie z nimi poradzą.
  5. Guma do żucia, cukierki itp. Lepkie plamy z jedzenia usuwa się skrobaczką lub szpatułką.
  6. Maluj plamy. Pierwszym krokiem jest mechaniczne usunięcie wszystkich możliwych fragmentów plamy, tj. za pomocą tej samej szpatułki lub skrobaka. Następnie możesz zastosować detergent. Jeśli to nie wystarczy, dodaj kwas solny. Bardzo ważne! Kwas solny jest bardzo niebezpiecznym związkiem chemicznym. Przetestuj w niewidocznym miejscu lub na bloku zastępczym przed nałożeniem na płytki. W końcu trudno dokładnie powiedzieć, jak zachowa się płytka po zastosowaniu środka czyszczącego. Wiele chemikaliów reaguje z płytami chodnikowymi i może je po prostu odbarwić lub skorodować.
  7. Sadza. Najłatwiej zmyć jego ślady wodą z mydłem. Możesz również użyć detergentu do prania lub wybielacza.
  8. Cement. Najtrudniejszy do usunięcia. Możesz spróbować odłupać cementową plamę z powierzchni dłutem i młotkiem. Jeśli ta metoda nie działa, możesz lekko uderzyć dłutem środek plamki cementu. Jeśli się powiedzie, po prostu pęknie i oderwie się całkowicie od powierzchni. W przeciwnym razie możesz użyć chemii. Preferowane powinny być takie produkty, które zawierają kwas fosforowy.

Mojego skażenia kwasami można dokonać tylko w specjalnych rękawicach ochronnych. Najsilniejszy jest kwas solny, dlatego należy go stosować tylko w skrajnych przypadkach. Należy nosić specjalne rękawice i odzież ochronną. Kwas solny nakłada się na miejsce cementu i pozostawia do działania, aż całkowicie wyschnie. Nigdy nie dotykaj kwasu solnego, który jeszcze nie wyschł bez rękawiczek! Jeśli kwas dostanie się na skórę, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Po tak silnym uderzeniu na płyty chodnikowe należy nałożyć neutralizator. Podczas korzystania z niego należy zawsze ściśle przestrzegać instrukcji producenta na opakowaniu. Po aplikacji umyć kostkę brukową. Nie oszczędzaj wody! Wszystkie chemikalia należy dokładnie zmyć z powierzchni. Płytki można czyścić fosforanem trisodowym. To widocznie odświeży jej kolor. Po nałożeniu powierzchnię należy również dobrze spłukać wodą.

Powierzchnia płyt chodnikowych jest porowata. Dlatego podczas długotrwałego użytkowania zaczynają się w niego wgryzać różne zabrudzenia. Aby długo cieszyć się pięknem brukowej ścieżki przy domku letniskowym, warto pamiętać, że trzeba o nią dbać i usuwać różne zabrudzenia.

Oceń: