Piękne brukowane ścieżki, oświetlone alejki pełne kwiatów i podjazdy ułożone w wyszukane wzory. Kostki brukowe mogą być niezwykłym dekoratorem ogrodu. Reprezentuje nutę romantyzmu, pięknie współgra z zielenią, pasuje do każdego stylu elewacji. Dobrze umieszczona kostka brukowa będzie również niezwykle trwała i stabilna.

Kostka brukowa to jeden z najczęściej stosowanych materiałów w aranżacji architektury ogrodowej. Jednak ilość kolorów, kształtów i rodzajów materiałów, z których wykonana jest kostka, nie ułatwia doboru. Ile kosztują kostki brukowe? Od czego zależy cena brukowania? Ile płacimy za układanie kostki brukowej razem z robocizną? W tym artykule przedstawimy orientacyjne ceny i podpowiemy, czy aranżację kostki należy pozostawić profesjonaliście, czy możemy to zrobić sami.

ukladanie kostki brukowej - UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ - CENA ZA M²
Układanie kostki brukowej

Ile kosztują roboty brukarskie? Rodzaje kostki brukowej i ceny za m²

Betonowa kostka brukowa to obecnie najpopularniejszy materiał używany do wykonywania chodników zewnętrznych. Cena kostki brukowej waha się od 20 zł do około 80 zł za m2. Różnice w cenie wynikają głównie z kształtu, koloru i grubości materiału. Podczas gdy pierwsze czynniki są głównie estetyczne, wybór odpowiedniej grubości nawierzchni ma kluczowe znaczenie. Nieobciążone elementy, takie jak listwy ozdobne na budynkach czy trawnikach, możemy wykonać z kostki brukowej o grubości 4 cm (co jest oczywiście najtańsze), natomiast dla pieszych i podjazdów stosujemy kostki o grubości 6, 8, a nawet 10 cm. . Jeśli więc planujemy podjazd lub parking, musimy przygotować się na koszt min. 30 zł za m2 samej kostki brukowej.

Kostka brukowa przemysłowa to podstawowa wersja, w kolorze szarym, o regularnym kształcie prostokąta, natomiast kostka barwiona, występująca w różnych kształtach i fakturach, nazywana jest zwykle kostką szlachetną. Dzięki specjalnej obróbce nawierzchnię szlachetnej kostki brukowej można podzielić, szczotkować lub postarzać, co podnosi jej walory estetyczne i upodabnia ją do klasycznego starego chodnika.

Na rynku znajdziesz również granit, czyli kamień, kostki granitowe. Jest znacznie droższy niż beton, ale jest trwalszy i odporniejszy na warunki atmosferyczne. Jaki jest koszt kostki granitowej? Płacimy od 80 zł za metr kwadratowy, ale należy pamiętać, że producenci kostek granitowych zazwyczaj podają cenę za tonę. Najpopularniejsza jest kostka granitowa surowa, która jest najtańsza, ma regularny kształt i daje wiele możliwości rozmieszczenia. Z drugiej strony cięta, łamana kostka granitowa, zwana też rustykalną, może naśladować nawierzchnię historycznych ulic i promenad, czyniąc ją najbardziej oryginalną.

Podsumowanie różnic między kostkami betonowymi i granitowymi: kostki betonowe są znacznie tańsze, natomiast kostki granitowe charakteryzują się wyjątkową trwałością (nawet kilkadziesiąt lat) i odpornością na bardzo niskie temperatury.

Ile kosztuje układanie kostki brukowej?

Kostkę brukową można układać samodzielnie lub przez profesjonalne firmy brukarskie . Koszt ułożenia kostki betonowej (materiał + praca) waha się w granicach 120 – 160 zł za metr . Kwota ta wzrośnie, jeśli zdecydujemy się na małą kostkę (praca będzie znacznie bardziej czasochłonna) lub zamówimy skomplikowane wzory. To, ile zapłacimy, zależy również od grubości wybranej przez nas kostki. Cena najmocniejszej kostki brukowej może wzrosnąć nawet do 140 zł / m2. Należy również pamiętać, że ceny różnią się w zależności od regionu Polski.

Nasz portfel najbardziej ucierpi, jeśli zdecydujemy się na użycie kostek granitowych . Tutaj cena materiału zaczyna się już od 160 zł / m2 . W przypadku bardzo małych kostek granitowych koszty te mogą wzrosnąć nawet do 200 zł.

Powyższe ceny nie zawierają dodatkowych kosztów robocizny, które są niezbędne przy układaniu kostki brukowej. Ponadto firmy brukarskie zwiększają koszty przygotowania i stabilizacji gruntu. Należy również wziąć pod uwagę układ obrzeży i krawężników – ceny wahają się tutaj od 20 do 40 zł za metr bieżący.

Ile kosztuje robocizna ułożenia jednego m2 kostki brukowej?

Jeśli zdecydujemy się samodzielnie ułożyć kostkę, inwestycja oczywiście wyjdzie na najtaniej. Jednak może to okazać się złudne. Jeśli praca wykonana zostanie niepoprawnie, poprawki firmy brukarskiej będą droższe jak samo położenie bruku.

W przypadku zamawiania usługi układania kostki brukowej w firmie brukarskiej, ceny mogą być relatywnie wysokie a przy większych powierzchniach finalna kwota może być całkiem spora. Jednak otrzymujemy gwarancję za wykonane usługi.

Ceny układania bruku podane w artykule są wartościami średnimi. Pamiętaj, że jest wiele czynników, które wpłyną na ostateczny rachunek . Wiele zależy od materiału Państwo wyboru, do koloru cegły i wzór , który ma ozdobić nasz podjazd czy parking. Okolica brukowanej powierzchni powinna być odpowiednio przygotowana. Na trudnych terenach musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z usługami geodezyjnymi czy melioracyjnymi . Niektóre firmy oddzielnie obliczają stawkę godzinową za pracę zespołową lub wynajem sprzętu (np. Koparek, kruszarek lub dźwigów).

Usługi brukarskie na terenie Warszawy świadczy firma brukowanie-brukarz. Zapoznaj się z ofertą firmy lub od razu zadzwoń:

+48 503 982 154

Układanie kostki brukowej Warszawa

Oceń: