Brukowanie , podobnie jak większość prac budowlanych, wymaga pewnej wiedzy i przygotowania. Przed przygotowaniem należy ocenić, ile i jakich materiałów wymaga dany plac. Bardzo ważne jest również, aby ocenić, czym jest podkład podczas kopania i wylewania warstw. Nasz zespół pracuje wyłącznie z najwyższej jakości materiałami używanymi do montażu dróg, ponieważ z wieloletniego doświadczenia wiemy jak układać kostkę brukową.

Mamy podzielił technologii układania na kilka etapów i chcielibyśmy przedstawić je tutaj tak, że byłoby bardziej przejrzyste dla klientów, jak ta praca powinna być wykonana jakościowo.

Kroki brukowe:

 1. Przede wszystkim, przychodząc do klienta, poznajemy jego życzenia, doradzamy mu, jak uważamy, że lepiej byłoby to zrealizować, bo piękno zawsze musi być połączone z praktycznością.
 2. Ustawianie konturów i wysokości. Znając życzenia klienta, po dokonaniu oceny otoczenia zaznaczamy kontury i poziomujemy wysokości, praca ta wymaga niwelatora, aby wysokości były dokładne. Szacujemy, jakiego nachylenia wymagałaby dana lokalizacja i jakie są opcje. Jeśli dom stoi w wąwozie i zbocze wchodzi do domu, to zaleca się położyć go krucho, aby deszcz wpadał w nie i nie docierał do fundamentów domu.
 3. Wykop – podczas kopania oceniamy, jaki rodzaj gleby znajduje się na dnie, czy jest to glina, ziemia roślinna czy piasek i na tej podstawie szacujemy, jak głęboko należy kopać, podczas kopania musimy monitorować wcześniej wykopane miejsca, jeśli takie są, to bardzo dobrze zagęszczony np ostatnio był gaz kastowy, kanalizacja, wloty elektryczne. Najkorzystniej znalezioną glebą jest piasek, jeśli taka gleba zostanie znaleziona, wystarczy wykopać 40-45 cm od przyszłej powierzchni. Jednak jest to dość rzadkie. Jeśli zostanie znaleziona glina – podkład usuwa się z 50-60 cm. Istnieje również dialekt zwany „lawiną”. Konieczne jest wówczas pokrycie dna geowłókniną, która pełni rolę siatki zbrojącej, przed wylaniem kolejnych warstw.
 4. Układanie warstw i ich zagęszczanie:
  • Jeśli istniejące dno jest gliniane, konieczne jest pokrycie dna wibrującym piaskiem 5-10 cm. Piasek oddziela glebę od większej frakcji materiałów. Piasek jest dobrze wibrowany przed wysypaniem żwiru.
  • Duży kamieniołom, wysypuje się żwir drogowy. Wylewa się warstwę 30-35 cm. Ten żwir jest bardzo dobrze zagęszczony i dobrze nadaje się zarówno do naszych prac, jak i do robót drogowych. Jest również dobrze zagęszczony, zaleca się zagęszczanie zagęszczarką o wadze co najmniej 150-250 kg.
  • Poziom zagęszczonego żwiru musi być taki, aby pozostawić miejsce dla warstwy gruzu. Używamy wiórów dolomitowych. To najlepszy żwir, jaki możesz dostać. Znajduje zastosowanie zarówno przy budowie zwykłych dróg, jak i autostrad. Zalecamy wylanie około 15 cm na jezdnię. te gruzy. Jeśli jednak do układania nawierzchni używane są ciężkie pojazdy, zalecamy wypełnienie ich do 20 cm. Na chodnik wysypujemy też żwir, ale wystarczy 5-7cm, bo takich ładunków tam nie będzie. Zrębki dolomitowe są dość duże, dlatego trzeba je dobrze wibrować mocnymi zagęszczarkami, do 100 kilogramów zagęszczarek nie zagęszczają tego zrębków, należy stosować zagęszczarki o masie 200 kg lub więcej. Po zawibrowaniu ekrany muszą mieć warstwę 1-4 cm,
  • Wylewana jest warstwa wyrównująca sit. Jest dobrze zagęszczony. Pod sznurkiem pakuje się sita, w które umieszcza się metalową płytkę o grubości 2 mm, a nadmiarową warstwę sit usuwa się za pomocą metalowej linijki. Uważamy, że zastosowana przez nas technologia jest najbardziej niezawodna, ponieważ układanie odbywa się na solidnym fundamencie i nie ma już słabych punktów.
 5. Wybór wzoru, rozpoczęcie układania. Wzór dobierany jest zgodnie z życzeniem klienta. Podpowiadamy, jaki jest najlepszy przykład: zaleca się, aby nakładki na jezdni zachodziły na siebie. Przedstawiamy przykładowe wzory klocków i wybieramy najbardziej lubiany. Rozpoczyna się układanie. Przed ułożeniem płytek sprawdzane są rogi domu i wybierana jest najbardziej optymalna opcja, od której można rozpocząć mieszkania. Należy zachować kąt 90 stopni.

Działamy na terenie całego Śląska: Gliwice, Zabrze, Bytom, Katowice, Chorzów, Tarnowskie Góry, Knurów, Gierałtowice, Chudów, Przyszowice, Paniówki, Toszek, Ornontowice, Rybnik, Kamień, Książenice, Czerwionka, Leszczyny, Ruda Śląska, Mikołów, Sośnicowice, Sierakowice, Rachowice, Żernica, Pyskowice, Szałsza, Przezchlebie, Pilchowice, Świętoszowice, Ziemięcice, Zbrosławice, Wielowieś, Opole

ukladanie kostki brukowej gliwice rynek
ukladanie kostki brukowej gliwice rynek
 • Do układania używa się gumowych młotków, w porównaniu do umieszczonych podkładek.
 • Podczas nakładania podkładek należy je pobierać z różnych palet, aby nie mieszały się ze sobą i nie łapały plam.
 • Do cięcia używana jest szybkobieżna szlifierka kątowa.
 • Krawężniki trawnikowe zapobiegają rozpadaniu się krawędzi, a krawężniki wjazdowe są stosowane z przodu. Możliwe jest również zabetonowanie krawędzi płytki poprzez rezygnację z krawędzi trawnika. Zalecamy smarowanie krawędzi betonu impregnatem hydroizolacyjnym, aby beton nie wysychał trawy i nie rumienił się na krawędziach.
 • Po ułożeniu szczeliny między płytami wypełniane są suchym, drobnym pyłem z sit granitowych.
 • Powierzchnia jest czyszczona, a powierzchnia podkładki jest zagęszczana wibrującą płytą poprzez umieszczenie na niej gumowej podeszwy.
 • Po zawibrowaniu cała powierzchnia jest ponownie przecierana ekranami granitowymi.