Brukowanie, czyli układanie kostki brukowej, to proces, który składa się z kilku etapów. Oto one:

 1. Przygotowanie terenu: Pierwszym krokiem jest przygotowanie terenu pod kostkę brukową. Teren jest oczyszczany z roślinności, a następnie jest wykonywane wykopywanie na odpowiednią głębokość. Głębokość ta zależy od przeznaczenia nawierzchni – dla chodników i ścieżek ogrodowych wystarczy około 20-30 cm, natomiast dla miejsc, które mają być przejezdne (np. podjazdy, parkingi), wykop powinien być głębszy – około 30-40 cm.
 2. Podłoże: Na dno wykopu układa się warstwę tłucznia (kamieni łamanych), który jest następnie ubijany. Warstwa ta powinna mieć około 15-20 cm. Następnie na tłuczeń nanosi się warstwę piasku o grubości około 5 cm, która również jest ubijana.
 3. Układanie kostki: Kiedy podłoże jest już gotowe, można przystąpić do układania kostki. Kostki układa się według wybranego wzoru, starając się, aby przestrzenie między nimi były jak najmniejsze. Po ułożeniu kostki, przestrzenie między nimi wypełnia się piaskiem, który następnie jest ubijany.
 4. Ubijanie i zamulanie: Po ułożeniu kostki brukowej, całość jest ubijana za pomocą ubijaka mechanicznego. Następnie na nawierzchnię nanosi się warstwę drobnego piasku, który zatapia się w szczeliny między kostkami. Piasek ten jest zamiatany i nawierzchnia jest ponownie ubijana. Proces zamiatania i ubijania powtarza się, aż wszystkie szczeliny między kostkami będą wypełnione piaskiem.
 5. Konserwacja: Po zakończeniu prac, nawierzchnia z kostki brukowej powinna być odpowiednio zabezpieczona. Można to zrobić za pomocą specjalnych impregnatów, które zabezpieczają kostkę przed działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznym uszkodzeniem.

Brukowanie jest procesem pracochłonnym i wymaga doświadczenia, dlatego często zleca się je specjalistycznym firmom. Dobrze wykonane brukowanie zapewnia trwałą i estetyczną nawierzchnię na wiele lat.

Jak wybrać firmę brukarską?

Wybór odpowiedniej firmy brukarskiej jest kluczowy dla zapewnienia trwałości i estetyki Twojego projektu. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci w tym procesie:

 1. Doświadczenie: Wybierz firmę, która ma doświadczenie w układaniu kostki brukowej. Firmy z długim stażem na rynku zwykle mają doświadczenie w radzeniu sobie z różnymi problemami i sytuacjami, które mogą napotkać podczas pracy.
 2. Referencje: Poproś o referencje od poprzednich klientów. Dobry wykonawca będzie miał listę zadowolonych klientów, którzy mogą potwierdzić jakość ich pracy.
 3. Certyfikaty i licencje: Upewnij się, że firma ma odpowiednie certyfikaty i licencje do wykonywania tego typu prac. To jest dowód na to, że firma przestrzega standardów branżowych i przepisów prawnych.
 4. Gwarancja: Dobry wykonawca powinien oferować gwarancję na swoją pracę. To daje Ci pewność, że jeśli coś pójdzie nie tak, firma podejmie odpowiednie kroki, aby to naprawić.
 5. Oferta cenowa: Porównaj oferty cenowe różnych firm. Pamiętaj, że najtańsza oferta nie zawsze jest najlepsza. Ważne jest, aby brać pod uwagę jakość materiałów i pracy, a nie tylko cenę.

Jak nie dać się oszukać firmie brukarskiej?

Poniżej kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci uniknąć oszustwa ze strony firmy brukarskiej:

 1. Sprawdź referencje firmy: Zawsze sprawdź referencje firmy, z którą planujesz podjąć współpracę. Poproś o przykłady wcześniejszych prac i skontaktuj się z poprzednimi klientami, aby dowiedzieć się, jak przebiegała ich współpraca z firmą.
 2. Porównaj ceny: Zawsze warto porównać ceny różnych firm. Jeśli oferta jednej firmy jest znacznie niższa niż innych, może to być sygnał, że coś jest nie tak. Pamiętaj, że jakość pracy często idzie w parze z ceną.
 3. Podpisz umowę: Zawsze podpisuj umowę na usługi brukarskie. Umowa powinna zawierać szczegółowy opis pracy, termin realizacji, koszt materiałów i robocizny oraz warunki płatności. Unikaj firm, które nie chcą podpisać umowy.
 4. Płatność: Nie płać pełnej kwoty z góry. Wiele firm prosi o zaliczkę na zakup materiałów, ale pełna płatność powinna nastąpić dopiero po zakończeniu pracy i jej akceptacji.
 5. Gwarancja: Upewnij się, że firma oferuje gwarancję na swoje usługi. W przypadku problemów z wykonaną pracą, firma powinna naprawić je bez dodatkowych kosztów.
 6. Ubezpieczenie: Upewnij się, że firma jest ubezpieczona. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń na Twojej posesji podczas prac brukarskich, ubezpieczenie firmy powinno pokryć koszty naprawy.
 7. Licencja: Sprawdź, czy firma ma odpowiednie licencje i certyfikaty do wykonywania tego typu prac.
brukowanie Śląsk
brukowanie Śląsk

Dlaczego powinienem wymagać od firmy brukarskiej faktury na usługi i materiały?

Wymaganie faktury od firmy brukarskiej za usługi i materiały jest bardzo ważne z kilku powodów:

 1. Dowód zakupu: Faktura jest oficjalnym dowodem zakupu usług i materiałów. Może być potrzebna, jeśli będziesz chciał złożyć reklamację lub skorzystać z gwarancji.
 2. Podstawa do roszczeń: Jeśli coś pójdzie nie tak z usługą lub materiałami, faktura jest podstawą do wszelkich roszczeń. Bez niej może być trudno udowodnić, że usługa została wykonana lub że materiały zostały dostarczone.
 3. Podatek: Jeśli jesteś właścicielem firmy lub prowadzisz działalność gospodarczą, faktury są niezbędne do rozliczeń podatkowych. Możesz odliczyć koszt usług i materiałów od swojego dochodu, co może obniżyć Twoje zobowiązania podatkowe.
 4. Zabezpieczenie przed oszustwem: Faktura jest również zabezpieczeniem przed oszustwem. Firmy, które nie wystawiają faktur, mogą nie być legalne lub mogą próbować uniknąć płacenia podatków. Wystawienie faktury jest znakiem, że firma działa legalnie i profesjonalnie.
 5. Szczegółowe informacje: Faktura powinna zawierać szczegółowe informacje o usłudze, takie jak dokładny opis wykonanej pracy, ilość i rodzaj użytych materiałów, daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także koszt robocizny. Te informacje mogą być przydatne do przyszłych odniesień.

Pamiętaj, że prawo do otrzymania faktury jest jednym z Twoich podstawowych praw jako konsumenta. Nie wahaj się go wymagać.

Dlaczego nieuczciwa firma brukarska przekonuje do usługi bez faktury?

Nieuczciwe firmy brukarskie mogą próbować przekonać klientów do korzystania z usług bez wystawiania faktury z kilku powodów:

 1. Unikanie podatków: Faktury są oficjalnymi dokumentami, które są śledzone przez organy podatkowe. Firmy, które nie wystawiają faktur, mogą próbować uniknąć płacenia podatków od swoich dochodów.
 2. Brak odpowiedzialności: Bez faktury, trudniej jest dla klienta dochodzić swoich praw w przypadku problemów z usługą. Faktura jest oficjalnym dowodem na to, że usługa została wykonana, a jej brak może utrudnić lub uniemożliwić reklamację lub skorzystanie z gwarancji.
 3. Nielegalna działalność: Niektóre firmy mogą nie być legalnie zarejestrowane i nie mogą wystawiać oficjalnych faktur. Korzystanie z takich firm może prowadzić do problemów prawnych.
 4. Oszczędności: Firmy mogą oferować niższe ceny za usługi bez faktury, ponieważ nie muszą płacić podatków. Jednak taka praktyka jest nielegalna i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych zarówno dla firmy, jak i klienta.

Pamiętaj, że prawo do otrzymania faktury jest jednym z Twoich podstawowych praw jako konsumenta. Zawsze powinieneś wymagać faktury za usługi, które kupujesz.

brukowanie brukarstwo gliwice pyskowice
brukowanie brukarstwo Gliwice Pyskowice

Mamy podzielił technologii układania na kilka etapów i chcielibyśmy przedstawić je tutaj tak, że byłoby bardziej przejrzyste dla klientów, jak ta praca powinna być wykonana jakościowo.

Kroki brukowe:

 1. Przede wszystkim, przychodząc do klienta, poznajemy jego życzenia, doradzamy mu, jak uważamy, że lepiej byłoby to zrealizować, bo piękno zawsze musi być połączone z praktycznością.
 2. Ustawianie konturów i wysokości. Znając życzenia klienta, po dokonaniu oceny otoczenia zaznaczamy kontury i poziomujemy wysokości, praca ta wymaga niwelatora, aby wysokości były dokładne. Szacujemy, jakiego nachylenia wymagałaby dana lokalizacja i jakie są opcje. Jeśli dom stoi w wąwozie i zbocze wchodzi do domu, to zaleca się położyć go krucho, aby deszcz wpadał w nie i nie docierał do fundamentów domu.
 3. Wykop – podczas kopania oceniamy, jaki rodzaj gleby znajduje się na dnie, czy jest to glina, ziemia roślinna czy piasek i na tej podstawie szacujemy, jak głęboko należy kopać, podczas kopania musimy monitorować wcześniej wykopane miejsca, jeśli takie są, to bardzo dobrze zagęszczony np ostatnio był gaz kastowy, kanalizacja, wloty elektryczne. Najkorzystniej znalezioną glebą jest piasek, jeśli taka gleba zostanie znaleziona, wystarczy wykopać 40-45 cm od przyszłej powierzchni. Jednak jest to dość rzadkie. Jeśli zostanie znaleziona glina – podkład usuwa się z 50-60 cm. Istnieje również dialekt zwany „lawiną”. Konieczne jest wówczas pokrycie dna geowłókniną, która pełni rolę siatki zbrojącej, przed wylaniem kolejnych warstw.
 4. Układanie warstw i ich zagęszczanie:
  • Jeśli istniejące dno jest gliniane, konieczne jest pokrycie dna wibrującym piaskiem 5-10 cm. Piasek oddziela glebę od większej frakcji materiałów. Piasek jest dobrze wibrowany przed wysypaniem żwiru.
  • Duży kamieniołom, wysypuje się żwir drogowy. Wylewa się warstwę 30-35 cm. Ten żwir jest bardzo dobrze zagęszczony i dobrze nadaje się zarówno do naszych prac, jak i do robót drogowych. Jest również dobrze zagęszczony, zaleca się zagęszczanie zagęszczarką o wadze co najmniej 150-250 kg.
  • Poziom zagęszczonego żwiru musi być taki, aby pozostawić miejsce dla warstwy gruzu. Używamy wiórów dolomitowych. To najlepszy żwir, jaki możesz dostać. Znajduje zastosowanie zarówno przy budowie zwykłych dróg, jak i autostrad. Zalecamy wylanie około 15 cm na jezdnię. te gruzy. Jeśli jednak do układania nawierzchni używane są ciężkie pojazdy, zalecamy wypełnienie ich do 20 cm. Na chodnik wysypujemy też żwir, ale wystarczy 5-7cm, bo takich ładunków tam nie będzie. Zrębki dolomitowe są dość duże, dlatego trzeba je dobrze wibrować mocnymi zagęszczarkami, do 100 kilogramów zagęszczarek nie zagęszczają tego zrębków, należy stosować zagęszczarki o masie 200 kg lub więcej. Po zawibrowaniu ekrany muszą mieć warstwę 1-4 cm,
  • Wylewana jest warstwa wyrównująca sit. Jest dobrze zagęszczony. Pod sznurkiem pakuje się sita, w które umieszcza się metalową płytkę o grubości 2 mm, a nadmiarową warstwę sit usuwa się za pomocą metalowej linijki. Uważamy, że zastosowana przez nas technologia jest najbardziej niezawodna, ponieważ układanie odbywa się na solidnym fundamencie i nie ma już słabych punktów.
 5. Wybór wzoru, rozpoczęcie układania. Wzór dobierany jest zgodnie z życzeniem klienta. Podpowiadamy, jaki jest najlepszy przykład: zaleca się, aby nakładki na jezdni zachodziły na siebie. Przedstawiamy przykładowe wzory klocków i wybieramy najbardziej lubiany. Rozpoczyna się układanie. Przed ułożeniem płytek sprawdzane są rogi domu i wybierana jest najbardziej optymalna opcja, od której można rozpocząć mieszkania. Należy zachować kąt 90 stopni.

Działamy na terenie całego Śląska: Gliwice, Zabrze, Bytom, Katowice, Chorzów, Tarnowskie Góry, Knurów, Gierałtowice, Chudów, Przyszowice, Paniówki, Toszek, Ornontowice, Rybnik, Kamień, Książenice, Czerwionka, Leszczyny, Ruda Śląska, Mikołów, Sośnicowice, Sierakowice, Rachowice, Żernica, Pyskowice, Szałsza, Przezchlebie, Pilchowice, Świętoszowice, Ziemięcice, Zbrosławice, Wielowieś, Opole

ukladanie kostki brukowej gliwice rynek
ukladanie kostki brukowej gliwice rynek
 • Do układania używa się gumowych młotków, w porównaniu do umieszczonych podkładek.
 • Podczas nakładania podkładek należy je pobierać z różnych palet, aby nie mieszały się ze sobą i nie łapały plam.
 • Do cięcia używana jest szybkobieżna szlifierka kątowa.
 • Krawężniki trawnikowe zapobiegają rozpadaniu się krawędzi, a krawężniki wjazdowe są stosowane z przodu. Możliwe jest również zabetonowanie krawędzi płytki poprzez rezygnację z krawędzi trawnika. Zalecamy smarowanie krawędzi betonu impregnatem hydroizolacyjnym, aby beton nie wysychał trawy i nie rumienił się na krawędziach.
 • Po ułożeniu szczeliny między płytami wypełniane są suchym, drobnym pyłem z sit granitowych.
 • Powierzchnia jest czyszczona, a powierzchnia podkładki jest zagęszczana wibrującą płytą poprzez umieszczenie na niej gumowej podeszwy.
 • Po zawibrowaniu cała powierzchnia jest ponownie przecierana ekranami granitowymi.
Oceń: