Architektura krajobrazu, brukowanie ścieżek dla pieszych, chodników, parkingów itp. nadaje budynkom wykończony wygląd, podnosi komfort mieszkania, pomaga chronić środowisko i poprawia sytuację ekologiczną, ponieważ zapobiega erozji gleby, zapobiega pyleniu.

W przeciwieństwie do ciągłej nawierzchni asfaltowo-betonowej, płyty chodnikowe produkowane przez zakład są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują substancji niebezpiecznych dla zdrowia człowieka i dobrze odprowadzają opady.

Elementy brukarskie w różnych kolorach przeznaczone są do układania chodników, chodników w ciągach komunikacyjnych międzyblokowych i na autostradach, a także do układania nawierzchni dróg, parkingów, placów itp.

Układanie przy użyciu tych produktów odbywa się w tradycyjny sposób, zgodnie z wymogami przepisów budowlanych SNiP III-10-75 „Poprawa terytoriów. Zasady produkcji i metody pracy”.

Układanie płyt chodnikowych – 9 prostych kroków

Etap 1. Planowanie

Narysuj układ powierzchni, która ma być utwardzona. Zmierz obszar, zaznacz plan. Jeśli planujesz kompleksowe ulepszenie z instalacją systemów odwadniających, systemów nawadniających i trawników ze zbiorem ziemi roślinnej, wykonaj tę pracę z wyprzedzeniem. Zasypywanie rowów po ułożeniu komunikacji pod nawierzchnią odbywa się za pomocą piasku budowlanego z ubijaniem i podlewaniem warstwa po warstwie (100-150 mm), aby w przyszłości uniknąć osiadania podłoża.

Do pracy przy układaniu płyt chodnikowych potrzebne będą następujące narzędzia i materiały eksploatacyjne:

 • Rękawiczki
 • Przewód budowlany
 • Taczka
 • Ruletka
 • Kilka szyn 50 × 50 × 300 mm
 • Miotła (szczotka)
 • Jedna płyta 25 × 150 × 2400 mm
 • Młotek gumowy
 • Kołki
 • Śrubokręt
 • Standardowy poziom stolarski
 • Grabie ogrodowe
 • Płyta wibracyjna
 • Łopata
 • Szlifierka z tarczami diamentowymi do cięcia na sucho kamieni

Etap 2. Przygotowanie

Użyj kołków i sznurka, aby zaznaczyć obszar płytek zgodnie z wcześniej opracowanym planem. Jeśli istnieje komunikacja, upewnij się, że głębokość ich występowania jest wystarczająca do bezpiecznej pracy i powinna znajdować się poniżej całkowitej głębokości wykopu.

Etap 3. Wykopaliska

Po zaznaczeniu obszaru do ułożenia można przystąpić do wykopów. Korzystając z tej tabeli można określić głębokość wykopu w obszarze, w którym zostaną ułożone płyty chodnikowe.

Grubość płytek:
60 mm
Obciążenie lekkie
(ścieżki, patia, place zabaw)
Średnie obciążenie
(parkowanie pod samochodem)
Poduszka z piaskugrubość 50-100 mmgrubość 100-150 mm
Materiał bazowygrubość 100-150 mmgrubość 150-250 mm
Całkowita głębokośćSuma powyższych wartości + grubość płytki i grubość mieszanki piaskowo-cementowej (4-5 cm)Suma powyższych wartości + grubość płytki i grubość mieszanki piaskowo-cementowej (5-6 cm)
Uwaga: Grubość warstw mierzy się po zagęszczeniu każdego materiału.

Należy wykonać wykop gleby w miejscu układania, cofając się o 150-200 mm poza linie graniczne w celu zainstalowania kamienia bocznego. Pamiętaj, aby usunąć warstwę roślinności, ale ostrożnie zachowaj warstwę darni do układania na obwodzie terenu po zakończeniu pracy z płytami chodnikowymi.

Etap 4. Kamień krawężnikowy

Po wykopaniu możesz umieścić krawężnik lub kamień krawędziowy, aby zapobiec toczeniu się lub pełzaniu podłoża i płytek. Aby zlokalizować krawężnik, ułóż rząd płytek z kamieniami brzegowymi z jednej strony działki na drugą (od krawędzi domu do krawężnika). Ustaw krawężnik tak, aby można było użyć jak największej liczby całych płytek (na przykład 50 płytek zamiast 49 i 1/2), co zmniejsza liczbę płytek do przycięcia.

Zmierz odległość i przenieś pomiar do linii umieszczenia krawężnika. Określ wymaganą wysokość krawężnika, dla którego dodaj grubość wszystkich warstw podstawy, PCB i płytek (przy układaniu płytek grubość warstwy PCB zmniejszy się, ponieważ będziesz wjeżdżał w płytki), zapewniając jednocześnie niewielkie nachylenie (jeśli to konieczne). Przy układaniu ścieżek zwyczajowo układa się krawężnik na tym samym poziomie co kostka brukowa, aby woda spływała z powierzchni płytki, podczas gdy kamień układa się fazowaną stroną na zewnątrz. Przed zainstalowaniem krawężnika przygotuj dla niego podstawę i ostrożnie ubij, utrzymując wymagany poziom. Rozciągnij sznur wzdłuż całej linii układania kamienia i zainstaluj kamienie na całej długości ściśle wzdłuż linii znakowania, starając się nie dopuścić do szczeliny między kamieniami, a następnie przymocuj go po obu stronach betonem.

Uwaga: nie instaluj krawężnika na całej powierzchni chodnika od razu, aby uniknąć ewentualnych zmian.

Podczas obliczania ilości m2 kostki brukowej niezbędnej do wybrukowania określonej powierzchni, należy zapoznać się z pojęciem metra efektywnego kostki brukowej. Pozwoli to zaoszczędzić budżet potrzebny na zakup kostki do brukowania. Pomocny w zrozumieniu zagadnienia metra efektywnego kostki brukowej jest kalkulator ilości kostki brukowej, dostępny na stronie: https://www.obslugabudowy.pl/2022/01/12/obliczanie-ilosci-kostek-brukowych-kalkulator/ Poczytaj, policz a prawdopodobnie zaoszczędzisz na kosztach zakupu kostki brukowej.

Zapraszamy:

Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica

Etap 5. Przygotowanie bazy

Miejsce ułożenia gruntu, w którym ziemia została wyjęta, należy wypełnić piaskiem budowlanym i ostrożnie ubić płytą wibracyjną (można rozlać wodą), starając się zachować równość powierzchni. Następnie wypełnij rowek materiałem bazowym, wypoziomuj go i ubij płytą wibracyjną. Należy pamiętać, że jednocześnie nie można ubijać więcej niż 150 mm materiału. Podstawa składa się z mieszanki piasku i żwiru lub tłucznia o frakcji 20-40 o klasie wytrzymałości co najmniej 600. Do parkowania samochodu używaj kruszonego kamienia o klasie wytrzymałości co najmniej 1000.

W miejscach o małym natężeniu ruchu zalecamy ułożenie podkładu o grubości co najmniej 100 mm. Obszary te obejmują ścieżki, patia i place zabaw. Aby zaaranżować miejsce parkingowe dla samochodu, podstawa musi mieć grubość co najmniej 150 mm. w zależności od masy pojazdu.

Ta ubita podstawa musi być wypoziomowana, aby pasowała do profilu ostatecznej instalacji i lekko nachylona, ​​aby umożliwić odpływ wody. Wymagany poziom określa krawężnik.

Etap 6. Przygotowanie poduszki na płytkę z mieszanki piaskowo-cementowej.

Po przygotowaniu podłoża należy przygotować poduszkę z mieszanki piaskowo-cementowej do bezpośredniego układania płyt chodnikowych. PCS jest przygotowywany w proporcji 1 część cementu (M-400), 5 części piasku budowlanego. Aby uzyskać bardziej jednolity skład mieszanki, wskazane jest użycie betoniarki, jeśli jej nie ma, można ją wymieszać ręcznie, za pomocą pojemnika lub blachy (łupek itp.), ale nie na zmielić, aby nie dostał się do mieszanki.

Umieść szynę prowadzącą 50 × 50 mm na ubitej podstawie na jednym końcu obszaru instalacji. Następnie ułóż płyty chodnikowe na wierzchu. Górna krawędź płytki powinna znajdować się około 5-6 mm powyżej końcowego poziomu instalacji.

Umieść drugą prowadnicę w wymaganej odległości od pierwszej, upewniając się, że umieszczone na niej płytki również wznoszą się ponad końcowy poziom.

Wylej równą warstwę PCB między prowadnicami na ubitej podstawie. Możesz ubić go stopami, a następnie dodać brakującą ilość PCS. Gdy płytka spoczywa na prowadnicach, wyrównaj płytkę drukowaną. Zobaczysz, że powierzchnia piasku stała się płaska i wyrównana na jednym poziomie. Unikaj chodzenia po wyrównanej mieszance.

Po wyrównaniu usuń prowadnice, wypełnij pozostałą przestrzeń DDS zgodnie z ogólnym poziomem. Przygotuj poduszkę PCB na małych powierzchniach 10-15 m 2 , niezbędnych do dziennego tempa układania płytek.

Krok 7. Układanie płytek

Płytki układamy na przygotowanej powierzchni lekko uderzając w nie gumowym młotkiem. Z płyt chodnikowych można ułożyć wiele wzorów w zależności od gustu i wybranego stylu.

Zakładamy, że sprawdzasz prawidłowe rzędy co 1,5 metra, ciągnąc za linkę. Sprawdź również równość układania płytek, nakładając pasek. Wbij w nią górującą płytkę gumowym młotkiem, w przypadku niedoszacowania usuń płytkę i dodaj PCS.

Uwaga: przy pracy z kolorowymi płytkami możliwe jest, że odcienie mogą się różnić w zależności od ilości barwnika i jakości piasku (może się różnić w dostarczonych partiach oraz ze względu na zmianę miejsca wydobycia (dostawca). Płytki należy montować zawsze przy użyciu produktu z kilku wiązek (palet) jednocześnie.

Krok 8. Cięcie

Po zainstalowaniu wszystkich płytek i wypełnieniu całego obszaru może być konieczne wycięcie kilku płytek, aby wypełnić puste przestrzenie. Używając piły do ​​cięcia, przytnij płytki tak, aby zrównały się z miejscem montażu.

Etap 9. Ostateczne wykończenie

Wysyp cienką warstwę piasku na utwardzony obszar i wyszczotkuj, aby wypełnić spoiny między płytkami. Ta procedura musi być wykonana co najmniej dwa razy z kilkudniową przerwą. To bardzo ważne dla dobrej stylizacji. Piasek, prawidłowo rozprowadzony na spoinach, przejmie obciążenia przyłożone do powierzchni sąsiadujących płytek i pomoże utrzymać solidną i niezawodną powierzchnię oraz wzmocnić płytki razem. Po deszczach piaskowanie można powtórzyć.

Uwaga: Nie jeździć po utwardzonym terenie, dopóki spoiny nie zostaną wypełnione piaskiem.

Piasek wsypywany do fug musi być czysty i wolny od soli i materiałów organicznych, które mogą powodować pojawianie się w nim roślin.

Oceń: