Cena komina ze stali nierdzewnej uzależniona jest od długości i średnicy czopucha, ilości zagięć oraz producenta. W porównaniu z kominem ceramicznym komin ze stali nierdzewnej jest nieco tańszy. Cena komina cylindrycznego ze stali nierdzewnej z trzema warstwami o średnicy 12 cm wraz ze wspornikami, rozetami i czopuchami wraz z montażem nie jest zbyt wysoka. Aby uzyskać dokładną cenę, możesz poprosić o informacje od naszych doświadczonych kominiarzy, a otrzymasz więcej ofert. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek dotyczących kominów ze stali nierdzewnej .

KOMIN ZE STALI NIERDZEWNEJ – WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

 1. Co należy wiedzieć o kominach ze stali nierdzewnej?
  1.1. Zalety kominów ze stali nierdzewnej:
  1.2. Kominy ze stali nierdzewnej nadają się do kotłów na każdy rodzaj paliwa w tym na pellet
  1.3. Starszy komin można wyremontować lub odbudować za pomocą rury ze stali nierdzewnej po uprzednim frezowaniu – frezowanie kominów
  1.4. Kominy ze stali nierdzewnej do nowych konstrukcji
 2. Dostawcy i instalatorzy kominów ze stali nierdzewnej
 3. Kategorie kominów zgodnie z normą europejską
 4. Kominy wewnętrzne i zewnętrzne
  4.1. Komin zewnętrzny
  4.2. Komin wewnętrzny
 5. Jednowarstwowe, dwuwarstwowe lub trójwarstwowe kominy ze stali nierdzewnej
  5.1. Kominy jednowarstwowe
  5.2. Kominy trójwarstwowe
  5.3. Kominy trójwarstwowe do domów pasywnych lub niskoenergetycznych
 6. Montaż i konserwacja kominów ze stali nierdzewnej
  6.1. Jak zainstalować komin ze stali nierdzewnej
  6.2. Jak konserwować komin ze stali nierdzewnej

Co należy wiedzieć o kominach ze stali nierdzewnej?


Komin na pierwszy rzut oka nie wydaje się być aż tak ważnym elementem do ogrzewania domu czy mieszkania. Kominy i rury ze stali nierdzewnej są najnowszej generacji i nadają się do najróżniejszych systemów grzewczych. Skutecznie eliminuje dym i spaliny powstające przy spalaniu w elektrociepłowniach paliw stałych (drewno, zrębki, węgiel), cieczy czy gazów. Nadają się również do pieców, kominków i kotłów kondensacyjnych (charakteryzują się niskimi temperaturami).

systemy kominowe ze stali nierdzewnej
systemy kominowe ze stali nierdzewnej

1.1. Zalety kominów ze stali nierdzewnej:
1.1.1. Nie szkodzi środowisku

 • ze względu na odporność chemiczną nadają się do kotłów kondensacyjnych, w których występuje agresywna kondensacja;
 • cienkie ścianki ułatwiają oszczędzanie materiału;
 • po zakończeniu eksploatacji budynek może być poddany recyklingowi, mając nawet dodatnią wartość materiałową.

1.1.2. Są bardzo odporne

 • kominy ze stali nierdzewnej są bardzo odporne na pożary nawet na ich poziomie;
 • Kominy ze stali nierdzewnej są bardzo odporne na wstrząsy i nie pękają ani nie pękają, nawet w przypadku trzęsienia ziemi.

1.1.3. Spełnij wszystkie wymagania prawne


Są odporne na kwasy wytwarzane przez kotły kondensacyjne

Substancje toksyczne w spalinach pochodzą albo z paliw, albo powstają podczas spalania. Te toksyczne substancje wraz z wilgocią mogą przekształcić się w agresywne kwasy, które kondensują się na ścianach komina i atakują materiał jego rur.

Są odporne na wilgoć

Jeżeli temperatura spalin spadnie poniżej punktu kondensacji wilgoci w atmosferze – co dzieje się samoczynnie np. w kotłach kondensacyjnych – na ściankach komina będzie się skraplać. Ponieważ stal nierdzewna jest materiałem odpornym na wilgoć, zapobiega przedostawaniu się wilgoci do otaczających materiałów, czyli ścian.

Są ognioodporne do komina

Przy stosowaniu paliw stałych, takich jak drewno, na ściankach komina mogą gromadzić się cząsteczki sadzy. Jeśli komin nie jest regularnie i całkowicie czyszczony, cząstki te mogą się zapalić i spowodować pożar w kominie. Ponieważ stal nierdzewna jest materiałem ognioodpornym, wytrzymuje wysokie temperatury – powyżej 1000 ° C – i utrzymuje przenikanie ciepła do konstrukcji budynku na akceptowalnym poziomie.

1.2. Kominy ze stali nierdzewnej nadają się do kotłów na każdy rodzaj paliwa
Wybór odpowiedniego rodzaju paliwa jest niezbędny do prawidłowej pracy kotła. Niektóre elektrownie cieplne pracują na szerokiej gamie paliw, podczas gdy inne są przeznaczone tylko do określonego rodzaju paliwa (takiego jak pelet lub zrębki) i będą działać niezawodnie tylko z odpowiednim rodzajem paliwa. Kominy ze stali nierdzewnej nadają się do pieców, które działają na wszystkie rodzaje paliw powszechnie stosowanych do ogrzewania pomieszczeń:

 • gaz ziemny i skroplony wytwarzają spaliny, które są najmniej korozyjne dla materiałów, z których wykonany jest komin;
 • olej używany do ogrzewania domów zawiera siarkę, ale w niewielkich ilościach;
 • drewno w postaci trocin, zrębków i peletów po spaleniu wytwarza smołę, która może gromadzić się na ścianach komina, jeśli nie jest regularnie i prawidłowo czyszczone. Doświadczenie pokazuje jednak, że kominy ze stali nierdzewnej mogą również przetrwać pożary, które powstają w ich wnętrzu.

Brykiety z węgla brunatnego i kamiennego są stosowane głównie w tych częściach Europy, gdzie te rodzaje paliwa są dostępne lokalnie. Przy stosowaniu tych paliw konstrukcja kotła będzie musiała zapewnić, że temperatura spalin pozostanie na tyle wysoka, aby można je było dobrze wyeliminować. Nadmierna utrata temperatury w kominie może spowodować kondensację.

Większość przypadków uszkodzeń kominów lub rur jest wynikiem spalania odpadów domowych, tworzyw sztucznych lub chemikaliów, które wytwarzają szkodliwe opary korozyjne, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i mogą powodować przedwczesną korozję elementów metalowych.

1.3. Starszy komin można wyremontować lub odbudować za pomocą rury ze stali nierdzewnej
1.3.1. Przyczyny rehabilitacji lub naprawy starego komina
Może być kilka powodów, dla których warto zdecydować się na rehabilitację lub renowację starszego komina:

 • wymieniono starą elektrociepłownię na nową, bardziej wydajną;
 • stary komin przepuszcza toksyczne gazy do budynku;
 • kondensacja lub smoła przenika przez ściany komina i powoduje plamy na ścianach wewnętrznych lub zewnętrznych budynku (jest to częsty problem w przypadku kotłów opalanych drewnem);
 • orurowanie ma zbyt dużą średnicę dla nowego systemu grzewczego lub dla nowej elektrociepłowni; dzieje się tak na przykład, gdy elektrociepłownię na paliwo stałe zastępuje się elektrociepłownią olejową lub gazową;
 • kanał spalinowy jest zbyt zimny – szczególnie przy ścianie zewnętrznej – i nie został odpowiednio zaizolowany, przez co komin nie odprowadza skutecznie dymu;
 • powierzchnia starego komina jest zerodowana i szorstka, co powoduje tarcie przepływu gazu i niewystarczającą eliminację gazów.

cięcie wodą Śląsk

1.3.2. Różne rodzaje kominów ze stali nierdzewnej dla różnych elektrociepłowni
Dzięki zainstalowaniu jednowarstwowej lub trójwarstwowej rury ze stali nierdzewnej poprawia się wydajność i bezpieczeństwo komina. To sprawdzone rozwiązanie, które można łatwo zrealizować. Istnieją dwa różne sposoby rehabilitacji lub renowacji komina za pomocą rury ze stali nierdzewnej:

a) Jeśli posiadamy elektrociepłownię na paliwo stałe, możemy zastosować specjalnie zaprojektowaną do tego celu jednowarstwową rurę ze stali nierdzewnej o gładkiej powierzchni wewnętrznej i falistej powierzchni zewnętrznej. Zwykle przestrzeń powietrzna pomiędzy nową rurą a starymi ścianami komina służy jako izolacja termiczna komina. Konieczne jest dokładne przestrzeganie instrukcji montażu producenta.

b) W przypadku korzystania z kuchenki gazowej lub olejowej należy użyć jednowarstwowej rury ze stali nierdzewnej, która jest gładka z obu stron. Grubość ścianki może wynosić od 0,4 mm do 1 mm. Należy pamiętać, że niestabilnego statycznie komina nie można wzmocnić poprzez włożenie rury ze stali nierdzewnej. Jeżeli wbudowany komin jest słaby mechanicznie, musi zostać sprawdzony przez inżyniera budowlanego lub konstruktora, który musi go odpowiednio naprawić przed włożeniem rury ze stali nierdzewnej.

1.3.3. Renowację starych kominów można wykonać za pomocą sztywnej lub elastycznej rury ze stali nierdzewnej
Sztywne rury ze stali nierdzewnej

Rury sztywne ze stali nierdzewnej stosowane są do kotłów na drewno, pellet, gaz i olej. Zwykle przy wymianie kotła na paliwo stałe na olejowy lub gazowy należy zmniejszyć średnicę komina. Zastosowanie sztywnych rur ze stali nierdzewnej to popularny, wydajny i ekonomiczny sposób na renowację starych kominów. Wiele starych kominów zbudowanych jest z cegieł. Z czasem mogą pękać lub pękać, a zaprawa może się zużywać, przez co komin staje się niestabilny statycznie i przepuszczalny dla dymu i gazu. Zastosowanie wodoszczelnych wkładów ze stali nierdzewnej to opcja szybkiej i ekonomicznej naprawy starych kominów przy minimalnej ingerencji w budynek.

Elastyczne rurki ze stali nierdzewnej

Rury elastyczne ze stali nierdzewnej służą do renowacji starych kominów o bardziej złożonej geometrii. Są one zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​kształtu komina i są dwuwarstwowe, dzięki czemu komin jest gładki i ciemny. Montuje się go wsuwając go do komina na dachu lub od wewnątrz na zewnątrz. Dzięki cienkiemu profilowi ​​elastyczne rury ze stali nierdzewnej można wprowadzać nawet do kominów o średnicach zbyt małych dla rur wykonanych z innych materiałów. Żywotność tych rur można znacznie skrócić, jeśli jako paliwo zastosuje się materiały, których zgodnie z prawem nie można do tego celu wykorzystać (tworzywa sztuczne, śmieci …

1.4. Kominy ze stali nierdzewnej do nowych konstrukcji
Kominy i rury ze stali nierdzewnej to najnowocześniejsze produkty, odpowiednie do renowacji starych kominów i coraz częściej instalowane w nowo budowanych kominach. Ze względu na atrakcyjny wygląd znajdują zastosowanie również jako samodzielne kominy, widoczne na elewacji domu. Oto niektóre z zalet kominów ze stali nierdzewnej:

 • oszczędność miejsca;
 • mają atrakcyjny wygląd, który harmonijnie wpisuje się w nowoczesną architekturę;
 • okazały się ekonomiczne i łatwe w montażu;
 • ich konserwacja jest prosta i łatwa do naprawy lub wymiany (w całości lub w części) w razie potrzeby.
 1. Dostawcy i instalatorzy kominów ze stali nierdzewnej
  Potrzebujesz doświadczonego i dobrze wyszkolonego profesjonalisty, który przeprowadzi rehabilitację lub naprawę starego komina lub zainstaluje nowy komin ze stali nierdzewnej. Radzimy wybrać wykonawcę z wieloletnim doświadczeniem w branży i cieszącego się wieloma dobrymi rekomendacjami. Dobrze, że wybrany wykonawca nie jest zbyt daleko od domu. Jeśli wybierzesz komin w sąsiedztwie, będzie on mógł szybko pojawić się w Twoim domu w przypadku awarii i konieczności naprawy. Możesz wiedzieć, że wykonawca jest dobrej jakości, jeśli: a) zjawia się u ciebie przed złożeniem oferty, ponieważ musi z góry jasno wiedzieć, czego potrzebujesz; b) zaoferuje Ci 10-letnią gwarancję na materiały i prace; więc, będziesz mieć pewność, że użyje wysokiej jakości materiałów. Radzimy również, przed zapłaceniem wykonawcy ostatecznej kwoty, zlecić przeprowadzenie inspekcji komina właściwym organom.

systemy kominowe ze stali nierdzewnej

 1. Kategorie kominów zgodnie z normą europejską
  Europejska norma SIST EN 1443:2003 dzieli kominy na trzy podstawowe kategorie:

• kominy na zamówienie – wykonywane na miejscu z rur fabrycznych;

• kominy prefabrykowane, wykonane fabrycznie i montowane na miejscu;

• rury wykonane do połączenia elektrociepłowni z kominem.

Kominy i rury są dostępne w różnych materiałach (stal nierdzewna, beton, ceramika i tworzywa sztuczne) Kominy betonowe, ceglane i ceramiczne należą do kategorii kominów budowanych. Rury z tworzyw sztucznych można stosować tylko w przypadku korzystania z ciepłowni niskotemperaturowych (gazowych lub olejowych).

Kominy ze stali nierdzewnej składają się z dwóch koncentrycznych ścian ze stali nierdzewnej i materiału izolacyjnego, który wypełnia pośrednią przestrzeń pierścieniową. Kominy te najlepiej nadają się do starych budynków, ponieważ nie wymagają fundamentu i można je łatwo montować z innymi elementami [2].

 1. Kominy wewnętrzne i zewnętrzne
  4.1. Komin zewnętrzny
  Kominy montowane na elewacji zimą narażone są na mróz. W tych warunkach na wewnętrznych ściankach komina pojawi się kondensacja, a eliminacja dymu powstającego w wyniku spalania paliwa będzie niezadowalająca. Dlatego konieczne jest utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury spalin na szczycie komina. Dlatego izolacja termiczna jest absolutnie niezbędna w przypadku kominów zewnętrznych i musi być instalowana na całej długości rury kominowej.

4.2. Komin wewnętrzny
Najczęściej komin znajduje się wewnątrz budynku, aby ograniczyć straty ciepła. Orurowanie zazwyczaj ma podwójne ścianki i wznosi się bezpośrednio z centralnego ogrzewania, przez podłogę i sufity, aż w końcu sięga ponad dach. Rurociąg wewnętrzny, którym spaliny odprowadzane są na zewnątrz, utrzymuje ich wysoką temperaturę, czego efektem jest zarówno lepsze i szybsze odprowadzanie spalin i dymu, jak i redukcja osadów sadzy na ściankach rur i komin.

 1. Jednowarstwowe, dwuwarstwowe lub trójwarstwowe kominy ze stali nierdzewnej
  5.1. Kominy jednowarstwowe
  Jednowarstwowe rury ze stali nierdzewnej są używane do naprawy i renowacji starszych kominów wbudowanych, które mogą być izolowane termicznie wewnątrz lub na zewnątrz. Na naszym obszarze geograficznym te jednowarstwowe kominy ze stali nierdzewnej nie mogą być używane (bez izolacji termicznej) jako niezależne kominy.

5.2. Kominy trójwarstwowe
Komin trójwarstwowy wykonany metodą spawania iz warstwą wewnętrzną ze stali nierdzewnej klasy 1.4404 (316l) – w niektórych krajach dopuszcza się również klasę 1.4301/304 – wytrzymuje korozyjne spaliny, które są wytwarzane w elektrociepłowniach na paliwa stałe. Może być stosowany zarówno jako komin wewnętrzny, jak i zewnętrzny, ponieważ warstwa zewnętrzna również wykonana jest ze stali nierdzewnej. Izolacja termiczna pomiędzy dwiema warstwami stali nierdzewnej utrzymuje ciepło powietrza w rurociągu, co ułatwia dobrą eliminację gazów spalinowych i dymu. Zapobiega to gromadzeniu się smoły na ścianach komina, co mogłoby doprowadzić do pożaru. Rurociąg można łatwo przeprowadzić przez podłogę i dach.

5.3. Kominy trójwarstwowe do domów pasywnych lub niskoenergetycznych
Ten rodzaj komina ze stali nierdzewnej spełnia surowe przepisy obowiązujące dla budownictwa pasywnego. Komin trójwarstwowy musi zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo przeciwpożarowe i być odporny na działanie agresywnych oparów, ponadto musi być wodoszczelny i wolny od mostków termicznych, czyli nie może ułatwiać utraty ciepła. Elektrociepłownie do budynków pasywnych to modele szczególne, ponieważ są dobrze zamknięte i niezależne od otaczającego powietrza. W celu doprowadzenia powietrza do spalania, elektrociepłownie muszą posiadać specjalne i izolowane termicznie kanały powietrzne, zapobiegające utracie ciepła.

 1. Montaż i konserwacja kominów ze stali nierdzewnej
  6.1. Jak zainstalować komin ze stali nierdzewnej
  Kominy ze stali nierdzewnej mogą być instalowane w nowo budowanych budynkach, ale mogą być również używane do wymiany lub renowacji istniejących kominów w starszych budynkach. Najodpowiedniejszy rodzaj komina jest ustalany indywidualnie. Dlatego przed podjęciem decyzji i montażem nowego komina lub renowacją starego komina warto skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie. Przed złożeniem oferty przedstawiciel szwalni musi złożyć wizytę w lokalizacji, aby dowiedzieć się dokładnie, czego potrzebujesz. Następnie szwalnia musi profesjonalnie zainstalować nowy komin lub wyremontować stary komin, instalując rurę ze stali nierdzewnej. Taką instalację lub naprawę komina można wykonać w jeden dzień.

6.2. Jak konserwować komin ze stali nierdzewnej
Regularna i prawidłowa konserwacja kominów ze stali nierdzewnej jest niezwykle ważna zarówno dla ich optymalnej pracy, jak i dla zapewnienia długiej żywotności komina i kotła. Właściwą konserwację i czyszczenie komina ze stali nierdzewnej mogą wykonywać wyłącznie profesjonalne i akredytowane kominy. Muszą sprawdzać kominy ze stali nierdzewnej i czyścić je raz lub dwa razy w roku. Kominy ze stali nierdzewnej czyści się plastikową szczotką. W przypadku ogrzewania domu gazem czyszczenie kominów ze stali nierdzewnej jest konieczne tylko raz w roku, natomiast w przypadku ogrzewania domu paliwami stałymi (drewno, zrębki) czyszczenie należy przeprowadzać raz w miesiącu w sezonie grzewczym.

Metody produkcji stali nierdzewnej

Stal nierdzewna, znana również jako INOX, to grupa stali o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, które są odporne na korozję. Nierdzewność uzyskuje się poprzez wprowadzenie do stali odpowiednich dodatków stopowych. W przypadku stali chromowej nierdzewnej jest to chrom, a amerykańska norma AISI określa jego minimalną zawartość na 11%.

Stal nierdzewna została opatentowana w 1912 r. przez niemieckich inżynierów Kruppa. Wyróżnia się 4 główne rodzaje stali nierdzewnych: stal austenityczna, stal ferrytyczna, stal martenzytyczna, stal ferrytyczno-austenityczna duplex. Każdy rodzaj składa się z kilku gatunków stali. Ok. 70% produkcji stali nierdzewnej stanowi stal austenityczna, głównie stal o oznaczeniu 1.4301 według normy EN 10088 (18% chromu, 10% niklu), tzw. stal 18-10 lub 18/10.

Oceń: