Jak wykonać małe schody własnymi rękami. Zrób to sam schody drewniane na piętro. Materiały i narzędzia.
W tym artykule dowiesz się, jak wykonać własne drewniane stopnie. Rozważ cechy wyboru materiału na schody i podstawy jego obróbki.

Dowiesz się, od czego zacząć pracę, jakie formuły służą do obliczenia optymalnego projektu klatki schodowej i wymaganej kwoty.

Stopnie do schodów drewnianych kupisz w firmie Stolarstwo Krawczyk:

Stolarstwo – stopnice na schody – Śląsk

Adres e-mail: [email protected]
Adres: Bohaterów 2 Kopienica, Śląsk 42-674
Godziny: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek,

piątek, sobota, niedziela 09:00 – 17:00

Obsługa klienta: 727553470
Obsługa klienta: 603114047

Atrakcyjny transport do miejscowości:

Pyskowice, Zabrze, Gliwice, Lubliniec, Bytom, Tarnowskie Góry, Zbrosławice

Jeżeli poszukujesz solidnych i estetycznych stopni schodowych do schodów betonowych, firma Stolarstwo Krawczyk jest gotowa zaoferować Ci idealne rozwiązanie. W ich ofercie znajdują się zestawy przeznaczone do samodzielnego montażu drewnianych schodów, które doskonale sprawdzą się na schodach betonowych, konstrukcjach drewnianych, a także stalowych. Co więcej, ich stopnie schodowe są doskonałym wyborem do renowacji istniejących już schodów drewnianych.

Produkowane przez firmę stopnie do schodów drewnianych są wykonane z materiałów najwyższej jakości, co gwarantuje ich trwałość i niezawodność. Ceny stopni drewnianych mogą się różnić w zależności od wybranego gatunku drewna i rozmiaru stopni, jednak na stronie Stolarstwo Krawczyk dostępny jest szczegółowy cennik stopni drewnianych.

Decyzja o montażu stopni drewnianych to inwestycja, która ma potencjał znacząco podnieść wartość i atrakcyjność Twojego domu. Kluczem do stworzenia pięknych i trwałych stopni drewnianych jest wybór odpowiedniego drewna oraz zastosowanie najlepszych praktyk produkcyjnych.

W asortymencie firmy znajdziesz między innymi: Stopnice do schodów, Stopnice schodowe, Stopień Dębowy warstwowy, Stopień dębowy Rustic, Stopień Jesionowy AB, Blat dębowy Rustic, Stopień Dębowy, Stopień dębowy Rustic, Stopień Jesionowy AB.

Drewniane stopnice schodowe cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją trwałość, estetykę i ciepły, naturalny wygląd. Są one nie tylko trwałe i łatwe w utrzymaniu, ale również proste w montażu.

Zachęcam do odwiedzenia strony Stolarstwo Krawczyk i zapoznania się z pełną ofertą oraz cennikiem.

Schody na beton

Firma Krawczyk, znana jako renomowany producent trepów schodowych, specjalizuje się w montażu schodów na beton w różnych lokalizacjach na Śląsku. Dzięki swojemu doświadczeniu i wysokiej jakości usługom, firma zyskała uznanie w wielu miastach regionu.

W Katowicach, sercu przemysłowego Śląska, firma Krawczyk zrealizowała wiele prestiżowych projektów, dostarczając schody na beton, które nie tylko spełniają wymagania funkcjonalne, ale także stanowią element dekoracyjny przestrzeni. W Gliwicach, znanym ośrodku akademickim i badawczym, firma zaimplementowała nowoczesne rozwiązania w zakresie montażu schodów, łącząc innowacyjność z tradycyjnym rzemiosłem.

W Sosnowcu, mieście o bogatej historii przemysłowej, firma Krawczyk zastosowała swoje umiejętności do odnowienia starych kamienic, instalując schody na beton, które harmonijnie komponują się z zabytkowym charakterem budynków. W Bytomiu, z kolei, firma skupiła się na dostarczaniu rozwiązań dopasowanych do nowoczesnych, często minimalistycznych wnętrz, gdzie schody na beton stanowią kluczowy element designu.

W Częstochowie, znanej przede wszystkim z Jasnej Góry, firma Krawczyk wykazała się umiejętnością łączenia nowoczesności z tradycją, projektując schody, które pasują zarówno do nowoczesnych budynków, jak i tych o większym znaczeniu historycznym.

Działalność firmy Krawczyk na terenie Śląska pokazuje, jak elastyczność, doświadczenie i umiejętność dostosowania się do lokalnych potrzeb i specyfiki mogą przyczynić się do sukcesu w branży budowlanej. Montaż schodów na beton przez firmę Krawczyk to gwarancja jakości, estetyki i trwałości, co jest szczególnie cenione przez klientów na Śląsku.

Utrzymanie w czystości schodów na beton

Utrzymanie w czystości schodów na beton jest kluczowe dla zachowania ich estetyki oraz bezpieczeństwa użytkowania. Szczególną uwagę należy zwrócić na schody wyłożone wykładzinami, które wymagają regularnego prania, aby pozostały higieniczne i atrakcyjne wizualnie. Na terenie Śląska, w miastach takich jak Katowice, Gliwice, Sosnowiec, czy Bytom, istnieje wiele firm oferujących profesjonalne usługi w zakresie czyszczenia wykładzin na schodach.

W Katowicach, gdzie ruch miejski jest intensywny, wykładziny na schodach szybko zbierają brud i kurz, co wymaga regularnego i dokładnego czyszczenia. Profesjonalne firmy sprzątające stosują zaawansowane metody prania, które efektywnie usuwają zabrudzenia i odświeżają wykładzinę, nie narażając jej na uszkodzenia.

W Gliwicach, z uwagi na bliskość przemysłowych obszarów, wykładziny na schodach mogą być narażone na dodatkowe zanieczyszczenia. Tutaj również specjalistyczne firmy oferują usługi prania, które pomagają utrzymać schody w idealnym stanie, niezależnie od warunków zewnętrznych.

W Sosnowcu, gdzie znajduje się wiele starszych budynków z wykładzinami na schodach, regularne pranie dywanów jest niezbędne do zachowania ich w dobrym stanie. Profesjonalne metody czyszczenia pomagają w usuwaniu uporczywych plam i brudu, które mogą się gromadzić w trudno dostępnych miejscach.

W Bytomiu, podobnie jak w innych miastach Śląska, utrzymanie czystości schodów na beton z wykładzinami jest ważne zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Regularne pranie wykładzin zapewnia nie tylko lepszy wygląd, ale także przyczynia się do poprawy jakości powietrza wewnątrz budynków.

Podsumowując, utrzymanie w czystości schodów na beton, szczególnie tych z wykładzinami, jest istotne dla zachowania ich estetycznego wyglądu i funkcjonalności. Na Śląsku, w miastach takich jak Katowice, Gliwice, Sosnowiec, czy Bytom, dostępne są profesjonalne usługi prania wykładzin, które pomagają w utrzymaniu schodów w doskonałym stanie.

Powiemy Ci, w jakiej kolejności zamontować schody gankowe.

Ważną rolę odgrywają schody przy wejściu do domu, dlatego ich aranżacji należy poświęcić szczególną uwagę.

Spróbujmy wymyślić, jak zrobić werandę własnymi rękami, dobrać odpowiedni materiał budowlany, kształt i kolor, aby tworzyła harmonię z werandą domu.

Do tworzenia schodów gankowych zwykle używa się drewna. O popularności tego materiału decyduje jego przyjazność dla środowiska i atrakcyjny wygląd. Ponadto łatwo jest pracować z drewnem, można stworzyć dowolny projekt, a nawet zamówić poręcze z ozdobnymi oraz stopnie drewniane od rzemieślników.

stopnice schodowe do schodów drewnianych
stopnice schodowe do schodów drewnianych

Zalety drewnianych schodów na werandę

 • Łatwa obsługa materiałów;
 • Niska waga nie stwarza przeszkód w transporcie drewna;
 • Możliwość stworzenia kapryśnego projektu dekoracyjnego;

Jak wybrać drewno na schody drewniane do domu?

Sosna lub modrzew są zwykle używane do konstrukcji drewnianych, które będą instalowane na zewnątrz, ponieważ mają wiele pozytywnych właściwości.

Schody sosnowe

 • Wymaga okresowego leczenia przeciw gniciu;
 • Gęstość materiału jest niska w porównaniu do modrzewia;
 • Łatwy w zarządzaniu;
 • Taniość drewna i jego szeroka dostępność sprawiają, że jest ono popularne.


Schody modrzewiowe

 • Wysoka gęstość drewna (materiał może przetrwać wieki i zamienić się w kamień);
 • Odporność na procesy gnicia i deformacje;
 • Wysoka cena;
 • Nie jest powszechnie stosowany na rynku materiałów budowlanych, ponieważ jego obszar wzrostu jest niewielki. Import modrzewia z odległych regionów tylko zwiększa jego koszt.
stopnie do schodów drewnianych Zabrze Gliwice
stopnie do schodów drewnianych Zabrze Gliwice

Tak więc sosna jest bardziej dostępnym i tańszym materiałem do robienia drewnianych schodów na werandę własnymi rękami. Modrzew, w razie potrzeby, może sobie pozwolić na właścicieli domów, dla których koszty nie są dużym problemem.

Malowanie schodów drewnianych

Ważne! Malując materiał sosnowy należy wziąć pod uwagę fakt, że żywice w drewnie nie są impregnowane równomiernie. Dlatego przed nałożeniem farby lub lakieru należy usunąć nadmiar żywicy z powierzchni materiału za pomocą rozpuszczalnika.

Obróbka konstrukcji drewnianych odbywa się za pomocą emalii, lakierów, farb, impregnatów. Wybierając produkty do dekoracji drewna, weź pod uwagę jego rodzaj, wybierz odcień zbliżony do naturalnego.

Po podjęciu decyzji o kolorze przejdź do wyboru farby. Silnie napigmentowana farba do schodów drewnianych na werandę przeznaczona jest do pokrywania ubytków, nakładana na szpachlówkę. Ich wadą jest to, że ukrywają całe piękno drzewa.

stopnie schodowe Gliwice
stopnie schodowe Gliwice

Obecnie większość domów wiejskich budowana jest na dwóch lub więcej piętrach. I w tym przypadku pojawia się pytanie o przemieszczanie się między poziomami, a dokładniej z konstrukcją schodów. Do tych celów można użyć różnych tradycyjnych i nowoczesnych materiałów. Jednak być może jednym z najpopularniejszych materiałów do budowy schodów (i innych konstrukcji) jest drewno. Jest piękny, stosunkowo niedrogi i zrób to sam. W tym artykule omówimy, jak zrobić drewniane schody własnymi rękami.

Przygotowanie niezbędnych materiałów i narzędzi

Kupując drewno warto zwrócić uwagę na jego jakość. Na deskach nie powinno być miejsc rozkładu, opadłych sęków i deformacji. Upewnij się również, że drewno jest dobrze wysuszone.

Aby zainstalować drewniane schody w domu, potrzebujesz:

 • paski kosour, ich grubość powinna wynosić co najmniej 50 mm, a szerokość powinna być zgodna z wymiarami stopni. Długość wędziska powinna wystarczyć na całą długość wędrówki, nie można uszyć dwóch wędek;
 • płyta o grubości 40 mm na bieżnik;
 • stopnice schodowe o grubości 30 mm;
 • tralki, balustrady i inne akcesoria najlepiej kupować gotowe, będą wyglądać bardziej estetycznie;
 • ocynkowane śruby, śruby i kotwy do mocowania.


Dodatkowo konieczne jest przygotowanie narzędzia do pracy:

 • urządzenia znakujące i pomiarowe (taśma miernicza, linijki, kąt zabudowy);
 • do wykonania otworów potrzebna będzie wiertarka (najlepiej elektryczna);
 • piła do metalu do drewna (do dużych części) i piła do metalu (do małych części);
 • śrubokręt lub lepiej śrubokręt z kompletem końcówek;
 • młotek i dłuto do formowania rowków;
 • ściereczka do szlifowania.
stopnice schodowe Gliwice
stopnice schodowe Gliwice

Budowa schodów drewnianych

Zapoznajmy się teraz z instrukcją montażu najbardziej drewnianych schodów w domu. Rysunek gotowy, materiały i narzędzia na miejscu, możesz zacząć.

To kończy montaż schodów. Pozostaje tylko pokryć wszystkie powierzchnie warstwą ochronną w postaci lakieru. W razie potrzeby wszystkie powierzchnie można pomalować farbą.

Jeśli chcesz własnymi rękami zbudować drewniane schody w wiejskim domu, ten biznes jest całkiem możliwy. Najważniejszą rzeczą jest dokładne obliczenie wszystkiego, wykonanie wstępnego rysunku i wybór dobrego materiału. A potem trochę wysiłku i czasu i piękne i wygodne ręcznie wykonane drewniane schody są gotowe. Z pewnością ozdobi Twój dom i wprowadzi przytulność i wygodę.

Schody drewniane z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ludzie zaczęli częściej kupować wielopiętrowe domy wiejskie. Wybór odpowiednich schodów drewnianych odgrywa ważną rolę w urządzaniu pokoju. Schody z naturalnego drewna mają wiele pozytywnych aspektów. Tego typu produkty można kupić lub wykonać samodzielnie. Aby to zrobić, musisz zebrać określony zestaw narzędzi, kupić dobre drewno i uzbroić się w cierpliwość.

samodzielna budowa schodów drewnianych Pyskowice
samodzielna budowa schodów drewnianych Pyskowice

Konstrukcja klatki schodowej składa się z następujących części:

 • Ciąg znaków. Element ten działa w postaci belki nośnej i jest dodatkowym elementem mocującym stopnie.
 • Kosoura. Są to cięcia, które są tworzone w głównych belkach równoległych. Są potrzebne do dopasowania bieżników.
 • Dostęp. Są zaprojektowane tak, aby zakryć widoczną część między stopniami. Stojaki montuje się pionowo. Te pozycje są opcjonalne.
 • Pospiesz się Ten rodzaj elementu to górna część stopni.
 • Tralki. Dzięki tej części osiąga się maksymalną sztywność i wytrzymałość produktu. Elementy mocowane są do stopni i balustrad.
 • Kolumny. Są one również często nazywane prętami nośnymi. Jest to kluczowa część konstrukcji śrub.
 • Balustrady. Montowany na szczycie tralek.
 • Stopnie promieniowe. Prezentowane są w okrągłym kształcie. Znajduje się na dole schodów.
 • Elementy dekoracyjne. Montowane są na słupach. Nazywa się to często kręgosłupem.
 • Etap owijania. Jest instalowany na samym początku schodów. Jego charakterystyczną cechą jest nietypowy kształt.
samodzielna budowa schodów drewnianych
samodzielna budowa schodów drewnianych

Montaż konwencjonalnych schodów drewnianych

 • Tutaj możesz nauczyć się najlepszego sposobu na zbudowanie drewnianych schodów własnymi rękami, wideo z instrukcjami krok po kroku pozwoli ci zbudować konstrukcję tak szybko i poprawnie, jak to możliwe:
 • Obszary instalacji stopni są zakreślone za pomocą szablonu. W tym celu wykonuje się nacięcia o głębokości 1 cm, a między nacięciami usuwa się masę drewna dłutem. Kompletna cięciwa jest mocowana w miejscu pracy.
 • Sznury są przymocowane do powierzchni podłogi za pomocą wkrętów samogwintujących. Aby to zrobić, zaopatrz się w śrubokręt i ocynkowane metalowe rogi.
Oceń: