AŻUROWE PODKŁADKI TO NIE TYLKO ELEMENT WYSTROJU

Wielu z nas widziało płyty ażurowe, czyli takie płyty z otworami. Układa się je zwykle na niewielkich skarpach jako element małej architektury, który je uosabia. To jednak tylko część możliwości zastosowania bloczków ażurowych!

Jak już wspomnieliśmy, pierwszą rzeczą, która zwykle przychodzi do głowy osobom, które na co dzień nie mają do czynienia z projektowaniem brukarskim, są skarpy lub skarpy wyłożone ażurowymi płytami z betonu. Ten wybór ma wiele praktycznych względów. Ażurowe bloczki „ramują” skarpę, zapobiegają jej przemieszczaniu się, chronią przed niszczącą wodą i wiatrem.

płyty ażurowe Śląsk
płyty ażurowe Śląsk

Przestrzenie ożywione takimi elementami małej architektury wydają się bardziej zabawne. W szczeliny często wsypywane są różne kamyki i drobny gruz, których kolory można zmieniać, więc istnieje wiele możliwości tego, jak będzie wyglądała przestrzeń. Ponadto nie należy zapominać, że ażurowe płyty mogą być również dostępne w różnych kolorach i odcieniach. Do tej pory rzadko wybierane są kolorowe ażurowe produkty, ale w Europie Zachodniej jest to popularny sposób na ożywienie zarówno przestrzeni publicznych, jak i prywatnych.

Brukowanie Warszawa

Jednym z największych plusów, jakie zapewniają ażurowe płyty, jest swobodne odprowadzanie wody i wchłanianie do gleby. Nie ma zacieków, woda nie „stoi” na podwórku ani na terenie, naturalne wchłanianie wody do gleby i jej cyrkulacje nie są zakłócone. Podobnie jak inne betonowe elementy brukowe, ażurowe bloczki również muszą być układane na specjalnie przygotowanym i wodoodpornym podłożu. Ażurowe płyty są zwykle wypełnione gruzem, ale inną opcją jest umożliwienie swobodnej kwitnienia trawy. Takie rozwiązanie jest odpowiednie dla tych, którzy nie chcą dużo betonu w swoich przestrzeniach.

płyty ażurowe Pyskowice
płyty ażurowe Pyskowice

Kolejną bardzo ważną zaletą betonowych bloczków ażurowych jest to, że choć z „dziurkami” są równie mocne i trwałe (podkreślmy – postawione na odpowiednio przygotowanym fundamencie). Na przykład płyty ażurowe o grubości 10 centymetrów można bez obaw stosować w przestrzeniach przemysłowych i gospodarstwach rolnych. Mogą być używane zarówno z ciężarówką, jak i ciągnikiem.

Bloczki ażurowe to świetne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują szczególnie mocnego chodnika o wysokiej, naturalnej przepuszczalności wody oraz dla tych, którzy chcą, aby ich otoczenie było żywsze i bardziej zielone.